Légy résen! -Mind the gap!

Minden amit ápolunk, védünk tovább tart az életünk folyamán.

Így van ez a fogainkkal is! Hiába a hibátlan vagy a fogorvos által rehabilitált fogsorunk , hiába a sok esztétikus tömés, porcelán koronák, drága implantátumok, ha nem ápoljuk őket, hamarosan újból a fogorvosi székben találjuk magunkat.

Éppen ezért célunk, hogy minél több családban a napi rutin elmaradhatatlan része legyen a helyes szájápolás, az ehhez szükséges eszközök széles palettájának és ezek adequat használatának ismerete. Lehet, hogy unalmas a téma, hiszen a média is minden felületen önti az ezzel kapcsolatos információt. De a rendelőben sajnos nap, mint nap szembesülünk azzal a ténnyel, hogy nem lehet eleget beszélni róla!

A teljesség igénye nélkül szeretnénk szájápolási tanácsokat nyújtani valamennyi életkort felölelve, valamennyi fogpótlás típusától függően szeretnénk segíteni, hogy könnyebben tudjon eligazodni a fogápolási termékek széles tárházában, a modern fogköztisztítóktól a legújabb aktív szént tartalmazó „Black is white” fogkrémekig.
Azért, hogy igazán hatékonyak legyünk nem elég csak a külső lehetőségekkel tisztában lennünk, legalább ilyen fontos megismernünk a tisztítandó területet is, ami nemcsak fogfelszíneket jelenti, hanem amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, az ínyt és az ínyszét is. Így az első, mai útmutatónk szóljon az tisztításra, ápolásra váró régióról.

Ínyszél

A fogak nyaki részét körbeölelő nyálkahártyát jelenti, amelyen belül található egy keskeny árok, az úgynevezett ínybarázda,amely egészséges íny esetén 1-3 mm mélységű . Ez a hely a szájápolás legkritikusabb területe, a baktériumok melegágya, ahol felszaporodhatnak és alattomos módon fejthetik ki kártékony hatásukat. Ha nem tisztítjuk ennek következményeként ínygyulladás alakul ki, amely hosszabb távon a fogak elvesztéséhez vezethet.

Ínybarázda

Ennek a területnek a tisztítása – információ hiányában- gyakran nem képezi a fogmosás részét, nem ismerjük ennek fontosságát. Ez igen érzékeny felszín, így lényeges, hogy kellő kíméletességgel és megfelelő technikával ápoljuk./ Erről később bővebben./

Fogközök

Ez a tisztítandó terület 30%-át jelenti. A fogközöket ajánlott napi egy alkalommal takarítani. Elsősorban a rágófogak közötti fogrészeket nehéz alaposan kitisztítani, mivel ezek homorú felszíneit a megfeszülő fogselyem sem képes maradéktalanul elérni.
Tehát, ha igazán hatékony „munkát” szeretnénk végezni, akkor mind a fogakat, mind az ínyszélt alaposan, körültekintően meg kell tisztítanunk. Ha csak a fogakra fordítunk hangsúlyt, elkerülhetjük a fogszuvasodást, de az ínyszél elhanyagolása miatt kialakulhat ínysorvadás, a későbbiekben pedig a fogak elvesztése történhet.
A következő cikkünk témája a fogínygyulladás tünetei illetve a fogágybetegségek szövődményei lesznek.

Addig is ápold körültekintően fogaidat!

Légy résen! -Mind the gap!