Hány éves korig lehet elkezdeni a fogszabályozást?
A fogszabályozásnak alapvetően nincsen felső korhatára. A fogmozgatás során végbemenő biológiai folyamatok ugyanazok gyermekekben és felnőttekben is. A modern technikák lehetővé tették a felnőttek számára a rögzített készülékek kényelmesebb viselését, a rövidebb kezelési időt és a fogszabályozók esztétikusabb kinézetét, akár a „láthatatlan” fogszabályozó készülékeket.
Miért vágnak bele a felnőttek a fogszabályozó kezelésbe?
A legtöbb felnőtt azért vág bele a fogszabályozásba, mert nincsenek megelégedve a mosolyuk esztétikumával. A mai világban nagyon fontossá vált a kinézet, amely a fogak rendezettségében is megnyilvánul.
Én mindig elsődlegesen az egészségi vonatkozásokat nézem meg egy felnőttnél. Bár az esztétikum és a fogazat egészsége szorosan összefügg. Például a fogazat torlódottsága, ami a leggyakoribb ok, amivel a felnőttek hozzánk fordulnak, mind esztétikai probléma, de fontosabb, hogy a fogak nehezebb tisztíthatósága miatt fogszuvasodáshoz, fogágybetegséghez, akár a fogak elvesztéséhez vezethet. De gyakran szükséges fogszabályozó kezelés más fogászati beavatkozás kiegészítő kezeléseként, például, ha nincs elég hely egy implantátum behelyezéséhez.
Sok felnőttnek soha nem volt fogszabályozó készüléke. Ez azért lehetséges, mert régebben sem a szülők, sem a fogorvosok nem figyelték meg ennyire a fogazat, harapás rendellenességeit, vagy, mert például vidéken kevésbé volt elterjedt a fogszabályozás. Ezek a felnőttek pedig most jönnek rá, hogy nem boldogok a mosolyukkal, vagy egészségi problémák miatt döntenek a fogszabályozás mellett.
A másik eset, ha valakinek bár volt fogszabályozója fiatal korában, de a retenciós fázis rövid volt, vagy a rögzített készülék utáni retenciós készüléket kamaszként már nem tartotta fontosnak hordani, ezért a fogak visszarendeződtek. Ilyen esetben a kezelés rövidebb időt vehet igénybe, ugyanis kisebb hibákat kell korrigálni a fogazatban.
Van bármilyen limit a felnőttkori fogszabályozásnál?
Mivel a felnőtteknél már a csontnövekedés befejeződött, nagy korrekciókat nem tudunk elvégezni csak fogszabályozó készülékkel, kiegészítésként műtéti megoldás válhat szükségessé. Viszont a fogak sorba állítása, a rések zárása, vagy esetleges nyitása, az esztétikum javítása általában műtét nélkül is megoldható. Egészségügyi problémák, például nagyfokú ínygyulladás, csontveszteség, extrém mértékű foghiányok, túl sok korona, vagy híd állhatnak a fogszabályozás útjában. Felső korhatár nincs, mindaddig, amíg az előző egészségügyi problémák nem állnak fenn, ezt egy rövid konzultáción meglehet állapítani. Segítség számunkra az is, hogy a felnőttek sokkal motiváltabbak, mint a tinédzserek, vagy a gyerekek, ezáltal lerövidülhet a kezelési idő.
De a fogszabályozó készülékek nem néznek ki szörnyen?
Nem, már nem. A fogakra ragasztott brekettek mára sokkal kisebbek, esztétikusabbak, átlátszóak lettek. Már nem csak az egész fogon elhelyezkedő, fém színű fogszabályozó létezik, ami mondjuk 20 éve. A technika segítségével megjelentek a porcelánból, zafírkristályból kialakított készülékek, a belső, nyelv felőli rögzített készülékek és a láthatatlan, sínes fogszabályozás is. Szerencsére a fogszabályozáshoz való hozzáállás is megváltozott, manapság, ha egy felnőtt fogszabályozót visel, nem furcsa látványt nyújt, hanem elismerést vált ki a többi emberből.
Várunk minden kedves fogszabályozó kezelésen gondolkodó régi és leendő páciensünket, ingyenes konzultációnk alatt mindenki bővebb választ kaphat kérdéseire!
Dr. Luib Fruzsina